Змістовний відпочинок у Мексиці: неординарна Коба
Журнал мандрівника

Всім привіт! Продовжуємо нашу подорож визначними пам’ятками Майя і остання наша зупинка – місто Коба в Мексиці. Колись Коба було найбільшим містом в імперії. За підрахунками вчених тут проживало від 50 000 до 100 000 осіб.
І навіть будучи руїною, Коба зберігає свою унікальність. Чому? Бо це єдине старовинне місто Майя, яке ніколи не реставрувалось. Максимум, що було зроблено, це вирубані навколишні джунглі. І то, з 6500 виявлених споруд, для туристів доступні одиниці. Проте навіть їх вам вистачить з головою, повірте, вони справляють колосальне враження на не підготовленого гостя.
Орієнтування на місцевості: про планування міста Коба в Мексиці.
Монументи Коби розділені на три основні групи: Групо Коба (Grupo Coba), Групо Нооч Муль (Grupo Nohuch Mul) і Групо лас Пінтурас (Grupo las Pinturas).
Наша екскурсія в Коба (Мексика) починається з побіжного огляду першої групи пам’яток. Тут теж є велике поле для Гри, схоже ми бачили в Чичен-Іці. Але місцевий гід розповів нам, що у цієї гри є назва «тлачтлі» і що у наш час її навіть намагаються відтворити, розважаючи туристів (звичайно, не безкоштовно).
Нооч Муль
Найцікавіше місце в мексиканській Кобі – це піраміда Нооч Муль (Nohoch Mul) або «Великий курган». Основна її фішка в тому, що на піраміду можна піднятися.
До Нооч Муль йдуть кількома шляхами: пішки, роздивляючись місцеві цікавинки (шлях займе десь 20 хвилин), взявши на прокат велосипед. До речі, для великих груп оренда аелотранспорту безкоштовна. Ну, а якщо вам вже геть лінь, то можна взяти triciclo – триколісний велосипед з водієм. Візницям потрібно заплатити, адже це фактично єдиний заробіток для місцевих селян, а праця не така вже й легка. Врахуйте, що проїзд ви оплачуєте в обидва боки.
Але ми відволіклись, повернемось до Нооч Муль. Хоча це не перше, що ви побачите, приїхавши на місце. Першою вашим очам відкриється друга за величиною споруда у місті Коба в Мексиці – La Iglesia (Церква). Висота піраміди – 20 метрів, але, на жаль, підніматись на неї не можна. А от вже за кілька метрів, за деревами, ви побачите Нооч Муль, що височіє на розчищеній ділянці.
Якщо ви мрієте проникнутись моментом і повільно піднятись на вершину, розчаруйтесь одразу, бо Нооч Муль більше нагадує мурашник, по якому в обидва боки снують туристи. Змиріться, адже незважаючи на це,піраміда прекрасна. І забігаючи наперед, піднятись однозначно варто!
Нагору веде 120 вузьких крутих сходинок. Підйом нескладний, але певних фізичних зусиль і обережності все ж вимагає. На сходинках немає перил, є лише закріплені канати, які дуже вам згодяться при спуску вниз.
Згори відкривається запаморочливий краєвид на безмежне зелене море джунглів. Повірте, подих захоплює не лише від висоти (за умови, якщо ви проб’єтесь через натовп людей, які роблять селфі.)
Довкола міста Коба в Мексиці: сакбе та сеноти
Оскільки гіпотетично місто Коба в Мексиці було центром торгівлі, тут облаштована шикарна, за тодішніми мірками, транспортна розв’язка. Майя будували сакбе, «білі дороги» – широкі мощені вапняковими плитами тракти, які розбігаються практично у всіх стратегічних напрямках. Наприклад, один з цих древніх «хайвеїв» тягнеться на 100 км від Коби до Шауні (Xahuna) біля Чичен-Іци. І от з цими дорогами пов’язано одразу кілька цікавих фактів:
1. Як і колись у древніх римлян, вони прокладені лише по прямих лініях з пункту А в пункт Б.
2. А ось це набагато цікавіше – майя не користувались жодними транспортними засобами, а коней вперше побачили у іспанців. Тоді навіщо їм здалися мощені тракти з розв’язками та з’їздами?
На жаль, самим пройтись цими легендарними дорогами у нас не вийшло, але ми чудово роздивились їх з автобуса.
Сенот Губу
Сеноти займають особливе місце у віруваннях майя. Вони вірили, що сеноти – це шлях в підземний світ, де мешкають померлі та боги хвороб і смерті. Дорога в Шібальбу – пекло у майя – була повна пасток і небезпек.
По факту, сеноти – це озера в ущелинах та кам’яних гротах, на території Мексики їх дуже багато. Озера самі по собі досить мальовничі, до того ж їх активно піарять. Про Губу, наприклад, писали: «Опівдні промінь світла спускається до кристально чистих вод сеноту у великій підземній печері, і створює шоу. Місце це величне і прекрасне!». Ми були недалеко тож просто не втримались.
Сенот Губу перекладається з мови майя, як «Великий пан» або «Гніздо ігуани». Не питайте, як це можливо, труднощі перекладу і все таке інше.
Це невеликий грот в діаметрі всього – 50 метрів, зате глибокий – аж 27 метрів. Температура води близько 20С. Навколо все облагороджено: є роздягальня, шафки для речей та душ, який прийнято приймати до того, як ти спустишся в сенот. Якщо будете подорожувати Мексикою, зазирніть хоч в один сенот – це прекрасне місце для відпочинку.
Біля сеноту Губу – це так зване майянське село. Його автентичність викликає сумніви, скоріше нагадує швидко організований туристичний об’єкт для довірливих туристів, але все одно цікаво одним оком глянути.
За словами екскурсовода тут проживають корінні жителі – майя-юкотекі, які максимально дотримуються заповідей предків, здійснюють жертвоприношення (не криваві), збирають трави. В селі кілька хатинок з солом’яним дахом, немає електрики та інших благ цивілізації. А от місцеві не надто йдуть на контакт, ми бачили кількох лише мигцем.
Підводячи підсумок зі знайомства зі спадком Майя, неможливо не відчувати захвату і якогось хвилювання, адже ще стільки загадок лишилось не розкритими. Майя знали астрономію, писемність, обчислювальну математику, зводили найпотужніші споруди без спеціальних приладів і пристосувань. Звідки у них такі знання і навички? Як таке взагалі було можливо в ті далекі часи? І чому, володіючи могутністю і величчю, цивілізація майя занепала та зрештою впала під натиском конкістадорів. Чи це сталось набагато раніше? Версій на цю тему багато. Епідемії, голод, втручання ззовні? Загадки, загадки…
Хочете ближче познайомитись з культурою Майя? Тоді приходьте до нас та замовляйте тури в Мексику. Хтозна можливо вам вдасться розгадати одну з загадок древньої цивілізації…