Змістовний відпочинок: місто Тулум в Мексиці

article-info

Ми продовжуємо свою подорож містичними пам’ятками майя. Минулого разу ми розповідали про величну і масштабну Чичен-Іцу. Сьогодні мова піде про неменш загадковий Тулум в Мексиці.

Спочатку це місце носило назву «Місто зорі» , однак пізніше було перейменовано в Тулум, що дослівно перекладається, як «стіна». Це надзвичайно похмура місцина на узбережжі Карибського моря. Кам'яні брили, в обрисах яких вгадуються останки будівель, розкидані по периметру досить протяжної території, яку належить обійти.

Минуле Тулума в Мексиці

Колись місто Тулум на території сучасної Мексики було одним з найрозвиненіших торгових міст майя. Це було безпечне місце для торговців та моряків. З моря захищене 20-метровими скелями, з суші – потужною оборонною стіною. Проаналізувавши її рештки, вчені встановили, що вона мала до 8 метрів товщини при висоті 3-5 метрів. Протяжність стіни становила понад кілометр.

Загалом архітектура міста Тулум в Мексиці відрізняється від Чичен-Іци, вона менш монументальна, менше давить на свідомість величиною. Тут менше різьблень на фасадах, декоративних оздоблень, надмірностей. Але це не дивно. Тулум будувався для життя, а Чичен-Іца – для прославляння богів.

Разом з тим, Тулум в Мексиці – типове місто майя – будинки на невисоких постаментах, 1-2 вікна, вузький проріз дверей, обов'язковий вівтар біля задньої стіни.

Тулум сьогодні

Свою подорож ми починаємо трошки екзотично – через один з проломів кріпосної стіни. Не дуже традиційно, зате практично, адже ми одразу потрапляємо до знаменитого Будинку Сеноте, зведеного над колодязем з водою. Вчені вважають, що тут жила знать, адже не кожен міг дозволити собі персональний колодязь.

Вище над будинком, майже біля самої кромки скелі розташована ще одна група будівель. Найпримітніша з них – Храм вітру. Він був своєрідним попередженням про наближення урагану. Справа в тому, що під дахом храму є спеціальні отвори, через які потрапляє вітер, і при його посиленні храм буквально починає «свистіти». Дієвість такого сигналу тривоги перевірили у 1995 році при наближенні до берегів урагану Роксолана. Навіть у відносно «нормальну» погоду на верхньому майданчику відчуваються сильні пориви вітру.

Рухаємось далі до центру древнього міста, проходимо повз Великий Палац та Будинок Колон. В одному з них правитель жив, а інший – служив резиденцією. Обидва будинки вражають величиною, про що свідчить розмір кімнат та колон, що збереглися до наших днів.

Біля Храму Фресок варто затриматись на довше. Стіни храму вкривають цікаві розписи з фрагментами життя майя. Одна з найцікавіших відображає світосприйняття цього загадкового народу. Майя теж сприймали світ триєдиним: світ богів, світ людей та підземний світ. Ще тут є зображення різноманітних божеств, як от Іш-Чел – богині родючості, Чаака – бога дощу. Та найцікавіше знаходиться на фасаді – там чітко видно профіль типового чоловіка з племені майя, з високим лобом та орлиним носом.

З виникненням своєрідного профілю пов'язаний моторошний звичай: в багатих майянських сім'ях було прийнято деформувати череп у новонароджених, закріплюючи на голові дітей спеціальні дошки, з їх допомогою формувалася витягнута овальна голова і профіль, за яким впізнавали представників знаті.

Рухаємось далі повз Храм Фресок, Будинок Чультун зі збереженою цистерною для збору дощової води, вгору до найвищої точки Тулума в Мексиці –Ель Кастільо. Ця споруда одночасно виконувала роль, храму, фортеці і маяка, адже її видно з будь-якої точки стародавнього міста та з моря.

Поруч знаходиться храм головного божества майя – Бога, що спускається. На фасаді ще можна розгледіти обриси чоловіка, що спускається головою вниз. В часи розквіту міста храм був оздоблений розписами з зображенням богів Сонця, дощу і маїсу, обрамлених тілами змій.

Окремої уваги заслуговують оглядові майданчики на скелях. Одного з них відкривається захоплива панорама Тулума в Мексиці – місто, мов на долоні з силуетом храму Вітру та простором Черепашачого пляжу.

З інших оглядових майданчиків можна оглянути безкраї карибські простори, вдихнути на повні груди просочене морською сіллю повітря, побродити тропічними хащами, що обрамляють голі скелі, або спуститися по дерев'яних сходах вниз до ще одного широкого пляжу і влаштувати фотосесію в хатині під солом'яною стріхою.

Наостанок справжня загадка Тулума в Мексиці – двічі на рік в день весняного і осіннього рівнодення тіні від всіх будівель ділять місто рівно по діагоналі. Раціонального пояснення цей феномен не має, особливо враховуючи, що більшість стародавніх будівель зруйновано, але це явище повторюється з разу в раз.

На цьому у нас все про стародавнє місце Тулум та його місце на карті Мексики. Наступного разу розповімо про не менш незвичайне місто Коба та його околиці. Слідкуйте за оновленнями та до нових зустрічей!