Там, де живе душа Праги – Празький Град

article-info

Якщо у вас буде можливість відвідати лише одне відоме місце в Празі, нехай це буде Празький Град. Бо, якщо Староміську площу називають серцем Праги, то Празький Град – її душа. 

Але наша з вами сьогоднішня подорож почнеться не з мурів Граду, а з одного з найцікавіших місць Праги, Королівських садів. 

Королівські сади

Щоб дістатись Празького граду, треба прогулятись тінистими стежками Королівських садів. Колись це був найвеличніший ландшафтний парк в Європі. Наприклад, тюльпани сюди потрапили раніше, ніж в Нідерланди. Цибулини цих квітів подарував імператору Фердинанду турецький посол десь в 1500тих. Та й взагалі в парк привозились екзотичні рослини зі всього світу. 

А ще тут був ставок з екзотичними рибками, свій звіринець і навіть штучні печери. Зараз найпопулярніші локації садів – це Літній палац королеви Анни, Співаючий фонтан, Мичовня, Президентський будиночок та Оранжерея. 

Літній палац Королеви Анни, він же Бельведер, служив місцем проведення літніх балів, а ще красномовним символом кохання імператора Фердинанда I до своєї дружини Ганни Яггелонки. Пізніше тут облаштував обсерваторію знаменитий астроном Тихо Браге. Ще нам дуже подобається співаючий фонтан навпроти палацу. Його пісню можна почути, притулившись до металу. 

Та найбільший скарб садів – це приголомшливі панорами Праги, яка лежить у вас, мов на долоні, з її червоними дахами та жовтими, строкатими будинками, з її нерівними вуличками і золотоверхими соборами. Прага взагалі дуже панорамна. Вона розкинулась на пагорбах і куди не піднімись, будь-то Празький Град, Вишеград чи Петршн пагорб, звідусіль відкривається запаморочливий краєвид старого, майже вічного міста. 

Гуляючи Королівськими садами, ви вже заочно знайомитесь з Празьким Градом, адже звідси чудово видно масивні мури та маківку собору Св. Віта. Та час покинути тінисті закутки садів і рушити до північних воріт, де нас зустрінуть каси та суворі охоронці.

 

Організаційні питання

Всі ворота Празького Граду відкриті з 6-00 до 22-00. Музеї, галереї й експозиції у Палацах працюють: з 1 квітня по 31 жовтня з 9-00 до 17-00, взимку – з 1 листопада по 31 березня з 9-00 до 16-00. До речі, взимку сади закриті для відвідувачів.

І ще один нюанс. Щодня о 12:00 біля головних воріт змінюється почесний караул. Це справжній ритуал, який відточується до найменших дрібниць і до якого допускаються лише взірцеві офіцери. Це варто побачити на власні очі, не пропустіть!

Знову про приємне: відвідування Празького Граду, Королівських садів та частини Собору Св. Віта – безкоштовне. Платити доведеться за відвідування музеїв, галерей та виставок. Є кілька квитків. Їх вартість залежить від кількості об’єктів, які до них включені. Актуальну вартість можна подивитись на офіційному сайті. В останню нашу поїздку максимально повний квиток коштував 250 чеських крон (десь 230-250 грн.).

Празький Град

Весь фортечний комплекс Празького Граду занесений до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і займає він близько 70 000 кв. м. Практично всі екскурсії в Прагу неодмінно включають в себе Празький Град. 

Перша фортеця тут була збудована у 880р.р. після того Град не раз перебудовувався і до наших днів збереглось три внутрішні двори. Як і водиться в старовинних фортецях, вони автономні і служили додатковими лініями оборони.

Північні ворота одразу виводять до Другого двору. З цікавих місць та об’єктів Праги, які тут можна побачити – Новий Королівський Палац, Леопольдів фонтан, колодязь і біла витончена Капела Св. Хреста. 

Ця частина фортечного комплексу активно забудовувалась в XVI столітті. Саме тоді тут панували Габсбурги. Не бажаючи опускатись до міщанства і жити в старому палаці, (королі, що з них візьмеш), вони закладають Новий палац. За два століття Новий королівський палац встиг обрости різноманітними будовами. І лише в 1753 році були об’єднані Старий та Новий Град. В ході екскурсії туристи зможуть потрапити лише в північне крило Нового палацу, де розміщена картинна галерея. Південну та Центральну частину палацу на постійній основі займає діючий президент Чехії (такий собі чеський Білий дім). 

Якщо комусь цікава тема старовинних коштовностей і те, на яку широку ногу жили тодішні сильні світу цього, можна відвідати експозицію «Скарбниця Кафедрального Собору Св. Віта» в білій капелі Св. Хреста. 

Найцікавіша частина екскурсії по Празі загалом та Празькому Граді зокрема, це відвідування третього Двору, де височіє монументальний та величний собор Святого Віта. Проте, це не єдине чим може похизуватись найстаріша частина Граду, адже тут кожен камінь має тисячолітню історію, а бруківку до блиску відполірували мільйони ніг.

Собор Св. Віта

Величний Кафедральний Собор Св. Віта, Вацлава і Войтеха видно практично з будь-якої точки Праги, він як орієнтир, до якого поспішають всі туристи та містяни. 

Це головний католицький храм Чехії, резиденція Празького архієпископа. У цьому Соборі коронували чеських королів. Тут поховані архієпископи Праги і особи королівської крові. 

У Соборі Св. Віта зберігаються стародавні символи королівської влади – коронаційні регалії. Від величності храму та його багатого внутрішнього убранства перехоплює подих. Поруч з такою величчю відчуваєш себе маленьким та непомітним.

Існує дві легенди про утворення храму: 1. Перша церква та ротонда побудувались тут, коли князю Вацлаву принесли в дар мощі Святого Віта; 2. Нібито на місці сучасного храму було могутнє язичницьке капище, де навіть робили жертвоприношення. І щоб стара, поганська віра швидше забулась, тут звели християнський храм.

Ось такою була наша подорож до одного з найвідоміших місць Праги. А ми продовжуємо екскурсію в Прагу і в наступній статті розкажемо про трошки менш відомі, але не менш цікаві локації міста. Слідкуйте за розсилкою.