Що подивитись в Римі за 3 дні? Частина ІІ: Пантеон, Замок янгола та більш інтригуючі точки

article-info

Продовжуємо наш екскурсійний тур в Рим, тож якщо ви вже виспалися і готові до нових пригод, розпочинаємо другий день римських канікул. Попереду ще багато цікавого…

Пантеон (Pantheon)

Якщо вже говорити про визначні місця Риму, то потрібно згадати Пантеон. В часи Римської імперії він був найбільшим язичницьким храмом, присвяченим одразу всім божествам. В добу християнства його освятили (добре, що не зруйнували) і він став носити ім’я церкви Святої Марії і Мучеників. Та монументальність споруди вражає і сьогодні. Він примудряється виділятись навіть серед колоритної античної архітектури Риму.

Почнемо хоча б з того, що в Пантеоні немає вікон. Взагалі. Є тільки один отвір на вершині купола діаметром в 9 метрів, який символізував єдність богів. В давнину в нішах храму стояли статуї божеств і сонячне світло падало на кожну з них по черзі протягом усього дня. Статуї, на жаль, не збереглись, зараз в нішах розміщені картини та скульптури XVІІІ ст. 

Кажуть, що під час завірюхи, коли сніжинки потрапляють до храму через отвір, видовище просто магічне… У вас є можливість перевірити це твердження на практиці, адже зима близько))) 

Мерія Риму навіть дозволяє вінчатись в Пантеоні (оце я розумію помпезне весілля!). 

Пантеон розташований на площі Пьяцца-делла-Ротонда. Вхід безкоштовний. Режим роботи з 8.30 до 19.30 в будні і з 9.00 до 18.00 в неділю. Найближча станція метро – Barberini.

Базиліка Santa Maria Maggiore

Базиліка di Santa Maria Maggiore – один з найбільш знакових місцевих храмів. Автобусні тури в Рим обов’язково включають її відвідування в програму. Причин для цього декілька. 

По-перше, це найбільший храм у Римі, присвячений Діві Марії, це навіть закладено в назві, «Маджоре» означає «великий». Та й сама по собі базиліка дуже гарна. Вона знаменита своєю розкішною різьбленою дерев'яною стелею, для виготовлення якої використовувалося золото Колумба (так легенда каже). 

 

Також на особливу увагу заслуговують прекрасні мозаїчні картини на біблійні теми, панно і підлога храму. Базиліка Di Santa Maria Maggiore чи не єдина зберегла свій первісний вигляд майже повністю.

Сам храм поділений на три капели: з правого боку розташовується Сікстинська капела, що вирізняється багатим оздобленням, далі йде Паолінська капела, ще більш розкішна, і ближче до виходу капела Сфорца, ймовірно, побудована за проектом Мікеланджело. 

По-друге, базиліка одна з найстаріших, адже збудована у в 431 році н.е. Папою Сікстом III. З виникненням храму пов’язана дуже гарна легенда. Одного разу діючому Папі Римському і місцевому багатію Джованні одночасно наснилась Божа Матір і наказала побудувати храм на тому місці, де назавтра випаде сніг. Все б нічого, але на вулиці 5 серпня. Проте наступного ранку сніг випав на вершині Есквілінського пагорба, там і звели собор. На згадку про це диво щороку 5 серпня прихожан церкви обсипають білими пелюстками квітів. 

Тому не дивуйтеся, коли почуєте, як собор Санта-Марія-Маджоре називають «Божа Матір в снігах» (Madonna della Neve), а біля входу в базиліку обов'язково помилуйтеся дивовижно красивою мозаїкою XVIII ст., присвяченою «Диву зі снігом». 

І найголовніші скарби Санта-Марія-Маджоре, які приваблюють тисячі паломників щороку – це справжні ясла Немовляти Ісуса Христа, що зберігаються над папським вівтарем, безцінна ікона Діви Марії «Порятунок народу римського», що належить перу апостола Луки, і мощі апостола Матвія.

Вілла Боргезе

Назву «вілла Боргезе» носить величезний ландшафтний парк на північ від Риму, на його території розташовані відомі картинні галереї. Це один з найулюбленіших парків містян. 

Помпезне палаццо побудоване кардиналом Камілло Боргезе у XVII ст. На території вілли знаходиться музейний комплекс з досить багатою мистецькою колекцією. 

Він включає однойменну віллу кардинала Сципіона Боргезе з галереєю, Національну галерею сучасного мистецтва і Національний етруський музей в віллі Джулія. В галереї сучасного мистецтва зберігаються та виставляються роботи Клода Моне, Вітторіо Коркоса, Вінсента Ван Гога, Поля Сезанна, Франсуа Огюст Рене Родена, Едгара Дега і багатьох інших.

Графік роботи галереї в будні з 8:30 до 19:00, в неділю і свята – з 9:00 до 19:30, вихідний – понеділок. Ціна квитка – 7,50 EUR.

Квартал Coppede

Зовсім поруч з Садами Боргезе знаходиться один з найдорожчих кварталів Риму. Житло тут ну дуууже дороге (нижче мільйона євро ніколи не опускається!), Але прогулятися вулицями «найбільш казкового римського кварталу», як нерідко його називають, можна з будь-яким бюджетом. Концепція кварталу розроблялася архітектором Джино Коппеде і є змішанням багатьох відомих стилів. Виглядає досить оригінально.

Замок Святого Ангела

Ще одне визначне місце Риму – Кастель Сант-Анжело або замок Святого Ангела. Збудований у 135 році він встиг перебрати на собі безліч ролей: власне замок, папська резиденція, сховище, в’язниця і навіть гробниця. Зараз тут військово-історичний музей, де серед всього іншого, можна побачити папські апартаменти, секретний архів, Зал скарбів і багато чого цікавого.

А от свою поетичну назву замок отримав у 590 році. Легенда каже (у Римі ні кроку без відповідної легенди), що під час чуми Папа Григорій Великий побачив на даху замку архангела Михаїла, який вкладав меч в піхви. Це трактували як знак про завершення епідемії. Від тоді споруда носить ім’я замок Янгола. 

У XVI ст. на вершині замку встановили мармурову статую архангела, зараз вона замінена бронзовою. До речі, ця статуя вже 6та. Попередні страждали від блискавок і необхідності виготовляти зброю під час воєн. В цьому є своя іронія чи не так? 

Піднімаючись до замку Святого Ангела, зверніть увагу на дірки в стінах. Це спадок тюремного минулого замку, і насправді дірки – це вікна мініатюрних камер. До слова, з цієї тюрми вдалось втекти лише одній людині (або лише про нього знають) – Бенвенуто Челліні. Він був… ювеліром, а ще знаним авантюристом та ловеласом. 

Замок Святого Ангела розташовується за адресою Lungotevere Castello, 50, дістатися до нього можна на метро (зупинки Lepanto або Ottaviano-San Pietro), а також на автобусі. Вартість вхідного квитка 14 EUR (для дорослих). Музей працює щодня, з 9:00 до 19:30; каса закривається о 18.30.

Маленькі секрети Риму, не вказані на карті

А тепер погуляємо непопсовими місцями на карті Риму, про які не пишуть путівники, але добре знають мандрівники. Врешті-решт, хто сказав, що автобусний тур в Рим має бути лише по запланованих місцях? 

Перша зупинка для любителів муркотливих пухнастиків. Чи знали ви, що в Римі проживає близько 300 тисяч кішок? Людей, до речі, 3 млн. Саме тому однією з найоригінальніших пам'яток Риму є так званий «Притулок кішок». В районі Торре Аргентина кілька років тому велися археологічні розкопки, але зараз велика територія пустує і тут повністю володарюють коти. За скромними підрахунками постійних мешканців тут не менше 500. Тож ідіть в «притулок» зі смачними подарунками. 

Якщо захочеться прогулятися незвичайними місцями, підніміться на гору Авентін. Тут на вершині знаходиться мальовнича площа Пьяцца дей Кавальєрі ді Мальта, поруч з якою встановлені високі старовинні ворота. Якщо подивитися в замкову щілину цих воріт, можна дізнатися один з головних «римських секретів». Мандрівники, які вже знайшли замкову щілину, ретельно приховують, що ж можна в неї побачити. Ми ж відкриємо завісу таємниці. З замкової щілини відкривається чудовий вид на собор Святого Петра. Це як зазирнути в Дивосвіт з казок про Алісу. 

Якщо хочете привезти близьким подарунок «з вогником», зазирніть в магазин Пеперіта. У ньому продають оригінальні сувеніри з пекучого перцю: красиві букети, гірлянди, прикраси для дому та навіть живі кущі перцю в горщиках. Десятки видів солі і масла з перцем, пікантний джем з перцем, спеції в різних варіаціях і поєднаннях. На додаток до «перцевих сувенірів» можна купити традиційну настойку лімончелло, один з кращих спеціалізованих магазинів знаходиться на площі Piazza Navona. 

У Римі є секретна вулиця via Piccolomini відома лише поодиноким мандрівникам. З вулиці відкривається панорамний вид на все той же собор Святого Петра. Але не це головне. Бо тут діє магія, точніше оптична ілюзія. Роздивитись ближче купол собору з цієї вулиці просто неможливо. Чим ближче ви будете підходити – тим сильніше віддалятиметься купол Св. Петра. Обов’язково перевірте цей обман зору на собі!

Приблизно ось таким може бути ваш 2й день у Римі. А завтра ми вирушимо в серце християнства – Ватикан. Чекайте нової статті, наш автобусний тур в Рим зі Львова обіцяє бути ще цікавішим!