Що подивитись в Римі за 3 дні? Частина І: Колізей, фонтан Треві та ін.
Журнал мандрівника

Вічне місто привертає до себе увагу вже більше 2 000 років, як і раніше залишаючись одним з найпрекрасніших і найромантичніших міст світу. Рим – це дольче віта в концентрованому вигляді: магазини одягу італійських дизайнерів, вершкове морозиво, пінисте капучіно і вишукані вина – вибір завжди за вами.
З чого краще всього почати своє знайомство?
Звичайно, з вивчення визначних архітектурних пам’яток Риму.
Отже, день 1. Почнемо з географії. Як і в античні часи, сучасний Рим лежить на семи пагорбах: Авентин, Вімінал, Капітолій, Квіринал, Палатин, Целій і Есквілін. Особливо варто виділити Капітолій, адже, за легендою, саме з нього почався Рим. Він і сьогодні є його центром. Сучасного вигляду Капітолію надав художник та архітектор Мікеланджело Буонарроті. Він створив Капітолійську площу, перебудував фасад Палацу сенаторів, спроектував знамениті сходи Кордоната з білого мармуру, піднятися якими мріють всі мандрівники, які опинилися в Римі.
Доступ на Капітолійський пагорб відкритий для всіх практично в будь-який час. Платити потрібно лише за вхід в музеї. Ми ж радимо приходити сюди в день. Так ви зможете повною мірою оцінити навколишню панораму, на власні очі побачити копію кінної статуї Марка Аврелія, єгипетських левів біля підніжжя сходів, базиліку Санта-Марія-ін-Арачелі.
Колізей (Colosseum)
Спитайте будь-якого туриста з чим у нього асоціюється Рим і він скаже: «Колізей». Це вічний символ – вічного міста, це найвідоміша пам’ятка Риму. Хоча спочатку ця монументальна споруда носила іншу назву – Амфітеатр Флавіїв. Він побудований в I столітті нашої ери імператорами Флавії на місці штучного моря Нерона. Це була спроба імператорів стерти спогади про ненависного Нерона і знову завоювати любов народу.
Амфітеатр став найбільшим у Римській Імперії. Після завершення будівництва в 80 році в честь урочистого відкриття за наказом Тита на його арені були проведені ігри, які тривали 100 днів. В програмі були битви гладіаторів, журавлині і слонячі бої, в ході яких було винищено 9000 тварин. Пізніше амфітеатр розширився: у нього з'явився ще один ряд, кілька нових проходів і приміщень під ареною.
А от свою теперішню назву амфітеатр отримав через статую Нерона («колос»), яка стояла неподалік, тож повністю стерти пам'ять про божевільного правителя все ж не вдалось…
Жоден турист не втратить нагоди постояти, роззявивши рота, під анфіладами арок, остання з яких губиться десь далеко в небесних висях. До речі, у фільмах найчастіше фігурує не Колізей, роль його дублера виконує амфітеатр у туніському Ель-Джемі – він зберігся набагато краще.
Лайфак: Щоб не вистоювати пекельні черги до Колізею, купіть єдиний вхідний квиток (Колізей + Палатин + Римський Форум, 12 EUR, дійсний 2 доби) в цьому самому Форумі, де черг майже не буває, і гордо пройдіть повз гамір мультинаціонального хвоста прямо до входу – квиток-то вже є. Якщо захочете не лише подивитись, а й послухати – кожні півгодини в стінах амфітеатру влаштовується екскурсія – коштує 6 EUR.
Колізей починає впускати туристів у свої надра з 9 ранку і закривається за годину до заходу сонця, тобто в середньому влітку о 19:00, взимку – о 17:00.
Фонтан де Треві в Римі
Ще одна визначна пам’ятка Риму, яка не потребує реклами, – найрозкішніший, найпомпезніший і найвідоміший фонтан, звичайно, це фонтан Треві. Це місце паломництва мільйонів туристів щороку і своєрідний додатковий дохід для міста.;) Справа в тому, що існує традиція з киданням монеток у фонтан. Потрібно стати до нього спиною і кинути монетку: одну, якщо хочеш повернутись у вічне місто, дві, якщо хочеш знайти тут свою любов, три, якщо хочеш максимально швидко вийти заміж/одружитися.
Деякі завбачливі панянки кидають євроценти жменями, щоб вже точно спрацювало. Таким не хитрим способом адміністрація Риму заробляє близько 11 000 EUR в тиждень! Кажуть, що гроші йдуть на благодійність.
З фонтаном Треві в Римі пов’язана ще одна традиція – закохані, які хочуть прожити все життя разом, мають випити води з «трубочок закоханих», розташованих в правій частині фонтану.
Сам фонтан височіє на 26 метрів вгору, в ширину досягає 20 метрів. У його центрі – бог Нептун в колісниці-раковині, запряженій морськими кониками. Як бонус додається значний басейн, знайомий нам з фільму Фелліні Dolce Vita і купання в ньому Аніти Екберг. Відчути себе Анітою можна, до речі, всього за 200 EUR. Саме таку суму становить штраф за дольче віту купання у фонтані.
Милуватися видовищем можна абсолютно безкоштовно. Щоб потрапити до фонтану, необхідно дістатися до Piazza di Trevi: для цього потрібно йти від Via del Corso по Via delle Muratte.
Особливо гарний Треві ближче до вечора і вночі. Здається, що вода, підсвічена лампочками, набуває магічних властивостей.
Римський форум
Римський форум колись був центральним ринком, а в наші дні перетворився на простору площу в старій частині міста. Колись тут вирувало політичне і громадське життя.
Сьогодні форум збирає навколо себе безліч стародавніх архітектурних пам’яток Риму, таких, як Священна дорога (Via Sacra), Капітолій, Храм Сатурна і ін. Пройти до нього можна з вулиці Фолі імперіалі або від Капітолію, через Капітолійський спуск з вулиці Форо Романо. Інший шлях до форуму лежить через Храм Згоди, Портик благословіння Богів, Мамертинську в'язницю, що дозволяє заодно познайомитися з цими пам'ятками старовини.
Як правило, дізнатися більше і ширше про це місце хочуть лише майбутні історики та кілька фанатів. Решта задовольняється простий прогулянкою без додаткової екскурсії.
Ось таким може стати ваш перший день в італійській столиці. Тему «Що подивитись в Римі за 3 днів?» ми продовжимо в наступних статтях, слідкуйте за розсилкою і до зустрічі!