Наодинці з природою. Курорт Святий Стефан – країна чорних лісів та глибоких озер
Журнал мандрівника


Курорт Святий Стефан вже сам по собі суцільна історична пам’ятка. Знаменитий острів-готель давно став легендою, а зазирнути хоча б одним оком в його розкішні асортименти мріє ледь не кожен турист.
Острів готель складається з 80 одноповерхових будинків-котеджів. Цікаво, що архітектори повністю зберегли автентичний зовнішній вигляд будинків, тоді як всередині – це облаштовані апартаменти зі всіма cучасними зручностями.
Найбільш знамениті апартаменти на острові №118, адже в них зупинялися найвідоміші люди світу: Елізабет Тейлор, Сільвестр Сталлоне, Мадонна та інші. А от право проживати в №211 щороку продається з аукціону за шалені гроші.
Мілочер

В безпосередній близькості від курорту Святий Стефан знаходиться величний дендропарк Мілочер – колишня резиденція монаршої династії Караджорджевичів. Парк займає 18 га, на його території розміщено безліч дивовижних, рідкісних рослин, привезених з найекзотичніших куточків світу. Мілочер – це унікальний ботанічний сад, де витриманий французький стиль розбавлений яскравістю тропічних рослин. Він підкорює чіткістю ліній та пропорцій, майже домашнім затишком і разом з тим царською розкішшю та розмахом.
До речі, селище Мілочер також варте уваги. Вас зачарують вимощені бруківкою вузькі вулички, будівлі минулих епох і фрагменти середньовічних споруд, які створюють неперевершену атмосферу стародавнього приморського поселення.
Рекомендуємо купити в селищі оригінальні місцеві сувеніри зі шкіри та дерева, автентичну біжутерію.
Ловчен

Не оминіть своєю увагою Ловчен – найкрасивіший гірський масив Чорногорії. Він є своєрідним символом країни, адже саме від його чорних сосен пішла назва Чорногорії. Дійсно, на великій відстані північні схили гір здаються зовсім чорними.
Приковують до себе увагу місцеві «місячні» пейзажі, які нечасто зустрінеш на нашій планеті; гори, то густо вкриті лісом, то зовсім «лисі», а зелені пасовища чергуються з селами та поодинокими будиночками з солом’яною стріхою. Це справжня краса, від якої перехоплює подих.
Національним парком Ловчен став у 1952 році. Держава захищає не лише унікальну природу цих місць, а й архітектурну та культурну спадщину, адже парк рясніє стародавніми архітектурними спорудами.
Гірський масив Дурмітор

Дурмітор в Чорногорії – ще один національний парк, який однозначно вартий уваги. Він вміщує аж 8 унікальних екосистем, серед яких каньйон річки Тара, реліктовий сосновий ліс в Црна Поді, реліктовий ялицево-смерековий ліс біля Млинського струмка, Чорне озеро, Забойське озеро, Барно озеро, озеро Скрчка і долина каньйону Сушиця.
Дурмітор – це насправді унікальне місце. Серед високих 200-метрових гір, вкритих густими столітніми лісами, заховались прозорі озера, кришталево-чисті струмки і ріки та величні каньйони, що заворожують красою з першого погляду.
Є в національному парку кілька по-справжньому унікальних місць, аналогів яким просто немає в світі, наприклад, мережа льодовикових озер «Гірські очі», найбільший у Європі річковий каньйон, дивовижне Чорне озеро.
Особливо цікаве Чорне озеро, розташоване на висоті 1416м. Густий хвойний ліс відбивається в спокійній гладі озера, надаючи йому насиченого темно-зеленого кольору. За легендою Чорне озеро ховає в своїх глибинах древній монастир, а кожного ночі з його темних вод вилітають крилаті коні, що сяють, мов місяць.
Національний парк Дурмітор цікавий не лише унікальною природою, а й багатими архітектурними пам’ятками, що відносяться до різних епох і навіть культур. Деякі савардакі (національні будиночки) підприємливі чорногорці перетворили на затишні кафе-ресторанчики з національною кухнею.
Крім всього іншого, парк дарує безліч можливостей для активного відпочинку: катання на човнах, прогулянки верхи, полювання, риболовля на Чорному озері, альпінізм і велосипедні прогулянки. А для любителів гострих відчуттів – польоти на пароплані та сплав по річці Тара.
Каньйон річки Тара

Особливо хочеться виділити каньйон на річці Тара , адже більш мальовничішого місця годі й шукати. Нам здається, що за красою і величчю він може легко позмагатись в відомим Гранд-каньйоном в Америці.
Невимовно гарний, монументальний, захоплюючий каньйон, до якого просто прикипаєш поглядом, саме так можна описати каньйон на річці Тара. Подекуди висота його берегів сягає 1300м, а ширина – 3 метрів. Протяжність цього природного дива – 80 км. Весь природний комплекс навколо річки Тара занесений до списку всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО.
Але найбільш людно тут взимку. Каньйон замерзає і перетворюється на справжній рай для лижників: 27 вершин понад 2200 метрів, 48 вершин понад 2000 метрів, 5 каньйонів, численні підйомники і хороший сніговий покрив дають можливість неперевершено провести час і отримати свою дозу заслуженого адреналіну.
Стародавня столиця Цетіньє

По великому рахунку, саме місто Цетіньє вже є архітектурною пам’яткою світового масштабу. Стародавня столиця Чорногорії – це ідеальний зразок тодішньої архітектури буквально в кожному штриху аж до останнього будиночку та каменю бруківки. Проте є кілька місць, які особливо хочеться виділити.
Скляний павільйон з рельєфною картою Чорногорії. Карта створена офіцерами Австрійського генерального штабу в 1917 році. Вона неймовірно детальна, уявіть, ви зможете знайти на ній практично будь-який будинок, що на той час стояв на території Чорногорії. Карту можна вивчати годинами!
Древня церква Влашка 1405 року з унікальними надзвичайно добре збереженими фресками грецьких майстрів. Крім того, церква має унікальну огорожу, повністю виготовлену з трофейної зброї, взятої турками у 1876 році.
Палац короля Ніколи з автентичними інтер’єрами збереженими у первозданному вигляді. Зараз у палаці розміщений Національний музей Чорногорії, експонати якого відображають всі віхи історії країни.
Цетінський монастир – резиденція чорногорських митрополитів, в стінах якої зберігається кілька найважливіших святинь православних християн: Десниця Іоанна Хрестителя та фрагмент Животворящого Хреста Господнього. В монастирі також можна побачити плащаницю, яку вишивала сама російська цариця Катерина II.
Скадарське озеро

Найбільше на Балканах Скадарське озеро розділяє між собою Чорногорію і Албанію. Щоб оцінити всю красу озера, по ньому треба прокататись. На щастя, проблем з транспортом тут не буде. До ваших послуг:
човни і катери, байдарки та яхти – на будь-який смак і гаманець. До речі з матросами можна торгуватись, щоправда, в міру, не розраховуйте, що вам скинуть півціни, але в розумних межах можуть піти на поступки.
На берегах озера то тут, то там розкидані невеличкі селища, серед яких виділяються маківки церков та монастирів: Вранино, Старчево, Бешка, Морачник та інші. Якщо виникне бажання, можна причалити до одного з берегів та послухати розповіді ченців про ці місця.
Розпорощавшись з певною сумою, ви зможете половити тут рибку. Щоправда, під пильним наглядом, адже для риболовлі в Чорногорії треба мати спеціальну ліцензію. З Розваг, які не коштуватимуть ні копійки можна назвати купання і спостереження за птахами.
А от в місцевих селищах можна прикупити сувенірів на згадку. Серед них традиційні магніти-кружки-футболки з панорамою озера та більш колоритні чорногорські прикраси.
Хочете більше побачити і почути про цей унікальний курорт? Тоді замовляйте тури на Святий Стефан у компанії «Поїхали з нами», адже, як то кажуть: «Краще 1 раз побачити, ніж 100 разів почути». Яскравий та незабутній відпочинок гарантуємо!