Мейнстрімні місця Лондона. Цікаві факти про…
Журнал мандрівника

Якщо ви втомилися від Лондона – ви втомилися від життя.
Семюел Джонсон, XVIII ст.
Від цього міста неможливо втомитись. Неважливо, приїжджаєте ви з екскурсійним туром до Лондона чи своїм ходом, вперше чи в 21 раз – він завжди різний і кожного разу дивує. Лондон багатонаціональний і від цього надзвичайно строкатий та харизматичний. І тут одне з двох: ви або закохаєтесь в нього з першого погляду, або зненавидите його.
Лондон – це запах звареної кави і свіженьких газет, прохолодне вологе повітря, нескінченні зелені парки, божевільний рух машин, величезних двоповерхових автобусів і таксі. А ще замки і музеї, завжди похмура Темза, нескінченно довгі вулиці, повні людей під яскравими парасольками, і хмарочоси Сіті.
Змиріться з думкою, що одного автобусного туру в Лондон зі Львова буде замало, щоб оглянути все, а є ще ж маленькі навколишні містечка та замки…
Стаття про пам’ятки Лондона буде розбита на дві частини: від найвідоміших місць до менш розрекламованих, але теж гарних. Поїхали!
Що подивитись під час туру в Лондон?
Насправді вибрати найкраще з найкращого надзвичайно важко, бо хочеться розповісти про все. Але екскурсійний тур в Лондон зі Львова, на жаль, не гумовий, тому поговоримо про культове.
Біг Бен і Парламент
Хто ж не знає про Біг Бен? Його бачили всі, навіть ті, хто не мріє побувати в столиці Британії. Разом з Парламентом Великий Бен складає єдиний архітектурний ансамбль на набережній Темзи, у самому серці міста.
На Біг-Бені є оглядовий майданчик, до якого можна дістатись, подолавши 334 гвинтові сходинки. Зате в кінці шляху ви зможете побачити самого Бена – легендарний дзвін. Він дзвонить кожну годину і цей передзвін транслює радіо Бі-Бі-Сі.
Більше того, офіційно новий рік на планеті Земля починається з першим ударом Біг-Бена 1 січня. Ще один цікавий факт – на всіх 4 годинниках вежі вигравіювано напис: «Боже, бережи нашу королеву Вікторію».
Трафальгарська площа
Трафальгарська площа в Лондоні – ще одне легендарне місце. Від Біг Бена до неї можна легко дійти пішки. Вона знаходиться на перетині трьох найважливіших вулиць Вестмінстера – Стренд, Вайт і Мелл. Цікаво, що саме Трафальгар-сквер є своєрідним «нульовим кілометром» для всієї Британії, з неї починається відлік всіх відстаней. Це своєрідний пуп британської землі.
Закономірно, що саме тут встановлюється головна ялинка країни. До речі, кожного року ялинку Об’єднаному королівству дарує Норвегія в знак подяки за звільнення в Другій Світовій Війні.
Трафальгарська площа – це дуже колоритний архітектурний ансамбль, що включає Лондонську Національну галерея, церкву Святого Мартіна, Арку Адміралтейства і кілька будівель іноземних посольств.
Раніше, ще однією пам’яткою площі були… голуби. Приваблені щедрими туристами, вони збирались величезними зграями. Одного разу місцеві екологи нарахували аж 35 тисяч! Проте міська рада вирішила, що прибирати за такою кількістю птахів занадто дороге задоволення (приблизно 160 000 GBP), і заборонила їх годувати під загрозою штрафу. До речі, це саме зробили і у Венеції.
Лондонська картинна галерея
Раз ви вже на місці і любите живопис, Лондонська картинна галерея – це місце, яке просто необхідно відвідати під час туристичного туру в Лондон. Вона невеличка, тому ви з задоволенням зможете оглянути її всю, не витративши багато часу. Тут зібрано багато знакових картин. Наприклад, «Венера з дзеркалом» Веласкеса, «Соняшники» Ван Гога, «Святе сімейство» Тіціана, «Пейзаж із замком Стен» Рубенса.
Вестмінстер: Букінгемський палац та Вестмінстерське абатство
Вестмінстер – обов’язкова зупинка всіх автобусних турів в Лондон. Це одіозно-королівський район. Цікавий факт – королівська родина надовго не залишала Вестмінстер, починаючи з XVIIст. Відтоді вінценосна сім’я змінювала лише палаци. І, як ви знаєте, зараз королева і її нащадки живуть новому Букінгемському палаці.
Букінгемський палац
Букінгемський палац – офіційна резиденція королеви Єлизавети ІІ в Лондоні і є одним з небагатьох палаців у світі, який виконує свої прямі функції, тобто є житлом для вінценосних осіб.
Насправді Букінгем – це ціле містечко площею 20 га, тут є своя поліція, госпіталь і поштове відділення, про басейн і спортзал навіть згадувати недоречно. В самому палаці 775 кімнат.
Відвідати Букінгемський палац можна і простим смертним, у серпні-вересні, коли королева залишає резиденцію. Приготуйтесь милуватись розкішними годинниками та канделябрами, старовинними вазами, майстерно виготовленими меблями, витонченою порцеляною, дивовижними картинами – кожна річ, що належить королеві, – це витвір мистецтва.
Ще ви можете відвідати королівські стайні, окрім чистокровних скакунів, тут зберігається золота карета для коронацій та прозора карета для наречених. Якщо при вході ви попросите проштампувати квиток, то зможете відвідувати стайні безкоштовно весь рік.
Особливої уваги заслуговує зміна королівської варти у Букінгемському палаці. Вона відбувається щодня о 11.30 з квітня по серпень, в інші пори року – через день. Це справжнє шоу, на яке збирається півміста, якщо хочете пофотографувати, приходьте завчасно.
Вестмінстерське абатство
Вестмінстерське абатство або соборна церква Святого Петра належить до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Уявіть, перша церква була зведена тут у VIIст.! В абатстві коронуються всі британські монархи. починаючи з 1066 року. 18 з них тут поховані. Вінценосні весілля – теж не рідкість.
Величні вежі та ажурні арки Вестмінстерського абатства ні з чим не сплутаєш, це ще одна обов’язкова зупинка автобусного туру в Лондон.
Перед вами справжня скарбниця: безліч шедеврів живопису, монументальне зібрання старовинних манускриптів і виробів прикладного мистецтва, вишукані гобелени та вражаючий церковний інвентар. Вестмінстерське абатство в Лондоні здатне заворожувати.
Правила відвідування Вестмінстерського абатства. Тут заборонена фото- і відео зйомка. Більше того, заборонено вмикати мобільні телефони. Сфотографуватись можна у сусідньому котеджі в саду та або купити кілька листівок на пам'ять, їх тут безліч. Оскільки це діюча церква, вдягатись потрібно максимально скромно. Жінкам краще відмовитись від підборів – підлога в абатстві дуже нерівна, багато сходів. Чоловіки не забудьте зняти головні убори в середині церкви.
До Вестмінстерського абатства вас не впустять з багажем або об’ємними рюкзаками, залиште їх у камерах схову на станціях «Чарінг-Кросс» і «Вікторія».
Лондонський Тауер і Тауерський міст
Найчастіше Tower асоціюється з в’язницею, а чи знали ви, що тут свого часу жив знаменитий Генріх VIII, який любив відрубувати голови своїм дружинам?
Історія Лондонського Тауера дуже строката. Ця фортеця свого часу була оборонним замком, зоопарком, монетним двором, арсеналом, обсерваторією, скарбницею… Тож включіть його в свій автобусний тур в Лондон. Крім того, фото Тауерського моста просто обов’язкове!
Ви не повірите, але факт – Тауер практично не змінився з часів свого будівництва і досі офіційно вважається однією з королівських резиденцій. Всередині є свій музей з багатою колекцією та збройова кімната, а ще тут зберігаються скарби британської корони. І, як не дивно, є приватні квартири для персоналу. Цікаво, як воно – жити в Тауері.
Потрапити на екскурсію в Тауер досить просто, їх регулярно проводять. Причому екскурсоводами працюють біфітери, тобто англійська варта. Виглядає це дуже колоритно, екскурсоводи одягнені в темно-сині мундири Вікторіанської епохи, а в святкові дати – в розкішні костюми епохи Тюдорів.
На сьогодні все. Ми продовжимо свої туристичні тури в Лондон зі Львова у наступних статтях. Слідкуйте за розсилкою та до нових зустрічей.