Маленький тур в Памуккале
Журнал мандрівника

Ми часто мислимо стереотипами. В уяві більшості українців Туреччина – це море і allinclusive, але насправді це дуже потужний туристичний напрямок, який може зрівнятися з Будапештом або навіть Грецією.
Про тур в Памуккале в Туреччині я задумувалась давно. Облизувалась на фотографії в Інтернеті і уявляла, як ходитиму цими білосніжними схилами. Реальність виявилась дещо іншою. Але про все по порядку.
Памуккале в Туреччині – це справді дивовижне місце. Це сліпучо-білосніжні каскади скель, які спускаються до землі химерними сходинками, наповненими пронизливо блакитною водою. Правда, перше враження дещо псували туристи, які снували туди-сюди, але що поробиш, так зі всіма відомими пам’ятками.
Друге маленьке розчарування – не вдалось зробити фото з хороших ракурсів (як в інтернеті), бо туристів пускають не скрізь.
Але це дрібні негаразди порівняно з фантастичною красою місця!
Звідки взялось це чудо?
Назва «Памуккале» дуже химерно перекладається, чи то «Бавовняний замок», чи то «Бавовняна гора». Білосніжні скелі подекуди і справді нагадують вату. Вони утворились через поступове нашарування солей оксиду кальцію, яким багаті місцеві води. Так утворилися травертини – білосніжні схили.
Ще Памуккале багате на термальні джерела. Зараз їх тут 17. Температура води в них різна, від ледь теплої до досить відчутних +38С.
Важливий нюанс – по травертинам категорично заборонено ходити взутим. Це через те, що схили доволі крихкі. Якщо охоронці побачать вас у взутті, то обов’язково зроблять зауваження і чемно попросять роззутися. І, власне, не відмовляйте собі в задоволенні прогулятися по цій красі босоніж. Поверхня схилів волога, але не слизька, тому ходити тут абсолютно безпечно.
Для тих, хто не знав, Памуккале – це не лише термальні води, це великий комплекс, до якого входить басейн Клеопатри та останки стародавнього міста Ієраполіс.
Басейн Клеопатри
Раніше басейн Клеопатри носив не таку романтичну назву, його називали Римським. Не відомо, з яких причин його переіменували, але майже одразу виникла байка, що єгипетська цариця приїжджала сюди купатись, щоб зберегти свою красу.
Вхід до басейну безкоштовний, але, щоб покупатись в тій самій купелі, що й легендарна цариця, треба заплатити. Але це того дійсно варте. Басейн – це своєрідне природне джакузі, бо мінеральна вода насичена бульбашками має приємну температуру +35С.
Сам басейн Клеопатри – дуже симпатичне місце. На дні басейну з прозорою водою видніються античні колони. Спершу я думала, що це дизайнерський хід, але виявилось, що на цьому місці раніше були римські лазні, які зруйнувалися під час землетрусу.
Руїни міста Ієраполісу
Свій тур Памуккале варто завершувати біля руїн міста Ієраполісу. Між іншим, у 190 р до н.е. воно було ого-го яким курортом. А от зруйнував місто землетрус орієнтовно в 1354 році. Зараз руїни Ієраполісу занесені до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
На місці стародавнього міста і досі ведуться розкопки. Звичайно, збереглось не так багато, але і це вражає. Обов’язково відвідайте амфітеатр, від нього просто дух захоплює.
Старовинна монументальність приголомшує. В кращі свої часи театр вміщав до 20 тисяч глядачів. На жаль, зараз підійти до колон та сцени неможливо. Але навіть вид згори того вартий!
Ще з цікавого – на території Ієраполісу була знайдена гробниця святого Філіпа (він же Пилип, він же Петро), одного з 12 апостолів Ісуса. Наскільки я зрозуміла вхід до гробниці не просто закритий, а запечатаний.
В Ієраполісі величезний некрополь протяжністю до 2х км, тому, якщо вам подобаються такі пам’ятки, варто зазирнути.
Наостанок кілька практичних порад – візьміть зручне взуття, ходити доведеться багато і не завжди по рівній поверхні та стійкому грунту; незайвим буде головний убір, особливо влітку; сонячні окуляри будуть вашим спасінням в Памуккале, білосніжні скелі нереально сліплять.
Тур в Памуккале в Туреччину покаже вам настільки це унікальне місце. Аж не віриться, що таке фантастичне місце може існувати в реальності, ще й не надто далеко. Гарної вам подорожі і розкішних вражень!