Екскурсії по Будві та за її межами. Що потрібно побачити?

article-info
Будва - старе місто
Старе місто в Будві

Будва схожа на справжню скарбничку. Не важливо в який бік ти підеш і в який провулок повернеш – всюди на тебе чекають дива та приємні сюрпризи. Крім того, тут відчувається справжній дух Чорногорії.

 

 

Старе місто

Всі екскурсії по Будві сконцентровані в Старому місті. Це місцевий скарб, який бережуть і охороняють, як зіницю ока. Мабуть через це, старий квартал виглядає так, ніби й не пройшло 6 століть з його побудови. Чарівні вузенькі вулички з венеціанськими будівлями, що потопають в зелені петуній та могутні кам’яні мури, що оточують цю стародавню красу. Маленька порада, якщо ви хочете відчути самобутню атмосферу міста, прогулюватись вуличками краще рано в ранці, коли ще не піднялась буденна метушня та галас. Обов’язково пройдіться по набережній Будви, їх тут аж дві. Вони ідуть паралельно одна одній. Одна йде майже біля самого моря, друга трошки поодаль, вона наповнена численними кафе, ресторанами, сувенірними крамничками спортивними майданчиками. Заслуговує вашої уваги не лише старий квартал, а й симпатичні вілли сучасної Будви. Вони плавно підіймаються на гірські схили і своїми вікнами незмінно виходять на морську гладь. Можливо ви здивуєтесь, але Будва не лише одне з найстаріших міст Адріатики, а й місце веселих тусовок. Затишні кафе та солідні ресторани знаходяться по сусідству з пам’ятками старовини. І знаєте, це виглядає дуже гармонійно. Навколо міста також «розкидані» середньовічні вежі та фортечні укріплення епохи Відродження, їм також варто приділити увагу, але про все по порядку, спочатку пам’ятки в самому місті.

Цитадель в Будві

Будва цитадель
Цитадель в Будві

В кожному місті є свої фаворити, так і тут, кожна екскурсія в Будві рано чи пізно завертає до Цитаделі. Старовинне укріплення – це найвища точка міста, на яку щодня піднімаються тисячі романтиків, щоб помилуватись безмежними морськими просторами. Підіймаючись на гору, будьте уважні, щоб не прогледіти герб у вигляді двох переплетених рибок. За легендою вони символізують двох закоханих – Марка та Олену, які втікаючи від осуду людей, кинулись в море і перетворились на рибок. З Цитаделі відкривається чудовий краєвид на острів Святого Миколая, який звідси обрисами схожий чи то на крокодила, чи то на сплячого ведмедя.

Бібліотека Будви

Будва бібліотека
Бібліотека в Будві

Знаємо-знаємо, бібліотека – не найкраще місце для екскурсій, але бібліотека в Будві особлива. Вона викликає щире захоплення, варто лише переступити поріг.

Місцева бібліотека – це величезний культурний комплекс, до якого відносяться археологічний музей, галерея мистецтв і безпосередньо бібліотека. Крім того, тут часто проводяться семінари, лекції, літературні вечори, круглі столи.

Археологічний музей

Зберігає понад 3000 експонатів, зокрема, предмети побуту, кераміку, ювелірні прикраси, старовинні монети, предмети мистецтва не лише чорногорців, а й візантійців, греків, римлян, слов’ян, які довгий час жили на цих землях. Вік знахідок – від V ст. до н.е. до середніх віків.

Відіковац – оглядовий майданчик

Ще один менш відомий оглядовий майданчик, який дозволяє побачити Будву з висоти пташиного польоту. Перевага Відіковацу в тому, що про нього мало хто знає. Щоправда майданчик знаходиться в дещо занедбаному стані та хіба ж це впливає на краєвид? Відіковац знаходиться біля готелю «Авала».

Фортеця Могрен

Будва Фортеця Могрен
Фортеця Могрен в Будві

До фортеці Могрен, а точніше її залишків, можна добратись двома шляхами: цивілізованим і не дуже. Перший передбачає виклик таксі, яке довезе вас до тунелю на пляжі Яз, а звідти до замку вже рукою подати. Другий – безкоштовний, але треба буде дряпатись на скелі посеред чагарників.

На фортецю Могрен варто підніматись знову ж таки заради краєвидів. Вони тут навіть кращі ніж на Цитаделі. Звідси видно море, частину Будви, красивий пляж Яз та й натовпу туристів немає.

Чоловічий монастир Подмайне

Монастир Подмайне Чоловічий  Будва
Чоловічий монастир Подмайне в Будві

Монастир Подмайне знаходиться на невеликому пагорбі. Дійти сюди можна пішки, причому практично з будь-якої точки міста. Монастир датується XVст. В давнину він був резиденцією чорногорських митрополитів, потім перебував у приватній власності, а якийсь час з нього навіть хотіли зробити оборонну фортецю. Зараз будівля передана церкві, тут правляться служби і живуть ченці.

В монастирі є дуже гарний оглядовий майданчик, де виходять чудові панорамні фото.

Церкви Будви

Церква Будва
Церква Св. Іоанна

Три головні церкви Будви: церква Св. Іоанна, храм Св. Трійці і церква Св. Марії «ін Пунта» знаходяться буквально в кількох метрах одна від одної.

Церква Св. Іоанна має обширну бібліотеку і старовинні архіви. Церква є головним храмом міста і її мелодійний передзвін двічі на добу чути практично в кожному його куточку.

Храм Св. Трійці побудований у візантійському стилі також є діючим, а от церква Св. Марії «ін Пунта», колишній монастир, на жаль, у напівзруйнованому стані.

Також вам будуть цікаві церкви, що знаходяться в околицях міста, наприклад, монастир Станієвичі в с. Побори, жіночий монастир Подластва і звичайно ж монастир Подострог, на якому ми зупинимось детальніше.

Монастир Подострог

Будва монастир
Монастир Подострог

Коли вперше бачиш чудотворний православний монастир Подострог, здається, що він буквально завис у повітрі. І це недивно, адже монастирський комплекс висічений в суцільній скелі на висоті 900 м! Звідси відкриваються абсолютно фантастичні краєвиди!

Монастир складається з двох комплексів: церкви святого Хреста (1665г) і головної монастирської церкви Введення Пресвятої Богородиці (1774г), в якій знаходяться мощі чудотворця Василя Острозького.

Екскурсії з Будви до монастиря Подострог проводяться регулярно. Сюди веде єдина дорога – гірський серпантин. Дорога немає жодних огорож, заборів чи турнікетів, однак водії туристичних автобусів кажуть, що аварій тут ніколи не було, і цьому варто завдячувати Св. Василю.

За повір’ями, щоб людині простилися гріхи, останні кілька сотень метрів до монастиря потрібно підніматися пішки. Подострог – єдиний в світі православний монастир, в який, крім православних віруючих, допускаються католики і мусульмани.

До речі, не забудьте попити із джерела святої води біля монастиря.

Острів Святого Миколая

Дуже мальовничий острів з химерними обрисами. З боку моря він має неприступні кам’яні скелі, з боку узбережжя – мальовничі зелені пагорби. Острів приваблює, перш за все, відмінними пляжами, а ще там є і маленька дерев’яна церква Святого Миколая, яка датується VI ст.

Ми розповіли вам про визначні пам’ятки Будви, але це лише незначна частина тих багатств, які має Чорногорія. В наступних статтях про цю країну ми розповімо вам про величні каньйони річок Мртвіца, Морача, плата, Сушиця, озера Плавськ, Рідско, Візіторско, джерела Алі-Паші. Згадаємо про живописне Скадарське озеро, яке називають «Пташиним Раєм» та величні фьорди, які за красою не поступаються норвезьким.

Чекайте, читайте і подорожуйте разом з «Поїхали з нами». Відкривайте світ, отримуйте нові емоції, живіть на повну!